Pierwszy międzynarodowy sukces zawodnika KSz Jagiellonia Białystok

Pierwszy międzynarodowy sukces zawodnika KSz Jagiellonia Białystok

Niezbyt długo, bo niewiele ponad 4 miesiące od formalnej rejestracji klubu czekała szachowa Jagiellonia Białystok na swój pierwszy poważny międzynarodowy sukces. Krzysiek Wojtacha, aktualny Mistrz Polski do lat 7 i 8 w szachach szybkich wybrał sie do Wilna, by na zaproszenie Garri Kasparowa powalczyć w grupie D (2010 i młodsi) kultowego już Baltic Way. To turniej zawsze silnie obsadzony, szybki, gdyż zaledwie 2-dniowy, a jednocześnie bardzo intensywny, bo rozegrać trzeba 9 rund tempem w którym każda partia może trwać nawet 2 godziny. Na liście startowej międzynarodowe towarzystwo z niezwykle groźnymi zawsze Białorusinami, Litwinami, Rosjanami i przede wszystkim Ukraińcami, podopiecznymi fundacji prowadzonej przez 13. Mistrza Świata, samego Arcymistrza Kasparowa. Są też Łotysze, Estończycy i dobrze grający Polacy z Jagiellończykiem Piotrkiem Jaszczukiem w składzie. Krzysiek wie doskonale, że musi dać z siebie wszystko, a jednocześnie rozkładać siły bo decydująca będzie końcówka turnieju. Pierwszy dzień zmagań przebiega dokładnie po jego myśli. Na początku trafia na dwóch niezbyt silnych Litwinów, w trzeciej rundzie na rodaka Bartosza Grota z KSz Polonia Wrocław. Nikt nie stawia oporu. Piątek kończy się wynikiem 3:0. Wszystko ma się rozstrzygnąć następnego dnia w kolejnych sześciu pojedynkach. Jest wieczór, do hotelu… i spać!

Pierwsza sobotnia runda zaczyna się już o 9 rano czasu lokalnego, a to u nas 8. Wczesna godzina nie sprzyja komuś kto lubi rano poleniuchować i spokojnie przygotować się do gry, ale trudno. Przeciwnikiem jeden z Ukraińców. To nie zapowiada lekkiej rozgrzewki, a raczej prawdziwą szachową wojnę. Partia jest długa i wyczerpująca. Remis! Pretendenci do zwycięstwa w turnieju wygrywają i Krzysiek traci do nich 1/2 punktu. Trzeba walczyć! Orzeł Biały i JOTKA na piersi jak zawsze dodają sił. Brak czasu na odpoczynek i regenerację, a o przygotowaniu do kolejnej partii nie ma co nawet marzyć. Niedobrze, bo naprzeciw siada rozstawiony z nr 2 (Krzysiek gra z numerem 5) kolejny Ukrainiec. Trzeba wygrać i…. jest wygrana! Szósta runda i kolejny reprezentant z niebiesko-żółtą flagą przy nazwisku. Trzeci z rzędu. Zmęczenie niestety zaczyna dawać znać o sobie. Walka jest niezwykle zacięta i kończy ją drugi remis. Nic jeszcze nie jest stracone, jednak do końca trzeba zwyciężać. Partia nr 7, ambitny Litwin – pokonany i jest punkt na koncie. Kolejna, to dobrze Krzyśkowi znana Monika Borowik z LKSz Lublin. Partia trwa krótko, kilkanaście ruchów. To ładna miniaturka zakończona brawurowym matem.

Nadchodzi decydująca, dziewiąta runda. Krzysiek traci do lidera pół punktu. Jego przeciwniczką jest świetnie spisująca się w Wilnie Białorusinka. Trzeba wygrać i liczyć na potknięcie prowadzącego ciągle w turnieju Ukraińca, który wygląda na zmęczonego i jednocześnie jakoś nadmiernie rozentuzjazmowanego bliskim, jak mu się jeszcze wtedy wydaje sukcesem. Jest szansa. Decydujące starcie na szachownicach z numerami 1 i 2 na których reprezentowane są aż 4 federacje: Litwa, Ukraina, Białoruś i Polska Krzyśka Wojtachy. Każdy gra swoje, ale kątem oka podgląda co się dzieje na sąsiedniej desce. To ważne. Partie trwają, Ukrainiec słabnie a Krzysiek wygląda doskonale! Już wie że wygra, ale nigdzie się nie spieszy, jest czujny. Lider zawodów popełnia fatalny błąd i niespodziewanie przegrywa. Traci ten najważniejszy punkt. Jeszcze pół minuty i nasz “Wojtaszek” kończy w swoim stylu. Nie ma przypadku! Niepokonany! Siedem zwycięstw, dwa remisy i teraz to on ma pół punktu przewagi. Wygrywa turniej! Nie jest potrzebna żadna punktacja dodatkowa.

Brawo Krzysiek! Brawo trener Rafał Roszkowski! Co za duet! Brawo Jagiellonia Klub Szachowy jak żaden inny!

/AN, fot. Ksz Jagiellonia/

Pierwsza 10 z 51 startujących

M-sceNr start.NazwiskoFederacjaRankingPktTB 1TB 2 TB 3 
15Wojtacha KrzysztofPOL1277852,548,540
24Yasmo DaniilUKR12827,550,54942
328Kliashtornyi ArkadiiUKR0751,548,537
47Ziuzin FiodarLTU1154747,54532
52Vilinskyy DmytroUKR13356,55247,532,5
614Kapickis KarolisLTU10206534934
725Karpenkava PalinaBLR0652,548,536
826Karpinskaya ArinaBLR065146,531
911Kancleris NojusLTU107564743,529
109Remeika VytenisLTU1089644,54230